Domofon czy wideodomofon? Przegląd systemów komunikacji domowej
Autor: Visan-home Andrzej Niemczyk, publikacja: 2021-12-30
Na rynku można znaleźć wiele modeli domofonów czy wideodomofonów. Ceny również są bardzo zróżnicowane. Czym kierować się podczas wyboru? Czy warto zainwestować w dużo droższy sprzęt? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.
Różnica między domofonem a wideodomofonem
Podstawowa różnica między domofonem a wideodomofonem jest taka, że ten drugi posiada kamerę i można podłączyć do niego monitor, na którym możemy obserwować, co dzieje się przy stacji bramowej. Do stacji bramowej z kamerą wielu producentów oferuje również unifony (zwykłą słuchawkę), jeżeli np. nie wszyscy z mieszkańców bloku, gdzie podłączony jest sprzęt, chcą mieć możliwość podglądu.
Domofon jest prostszym urządzeniem, które przenosi tylko sygnał audio – oferuje możliwość rozmowy i otwarcia furtki/bramy/drzwi. W aplikacjach jednorodzinnych klienci coraz częściej odchodzą od tego rozwiązania, ze względu na to, że różnica w cenie między domofonem a wideodomofonem jest stosunkowo niewielka.
W dalszej części tekstu skupimy się przede wszystkim na wideodomofonach, ich rodzajach, funkcjonalnościach, które oferują oraz rodzajach instalacji potrzebnych do podłączenia wideodomofonu.
Rodzaje wideodomofonów
Pierwszy i zarazem najtańszy rodzaj wideodomofonów to systemy analogowe. Posiadają one zazwyczaj połączenie 4-przewodowe (audio, wideo, +12 V, GND). Dodatkowo, aby sterować ryglem elektrozaczepu, potrzebne są dodatkowe dwie żyły. Domofony takie w większości oferują podstawowe funkcjonalności: podgląd dzwoniącego, otwieranie furtki, otwieranie bramy. Niektóre modele stacji bramowych wyposażone są w zamek kodowy lub czytnik RFID, co pozwala na szybkie zwolnienie rygla (wpisujemy kod lub przykładamy kartę/brelok i drzwi się otwierają). Pojawiają się także systemy, które oferują podłączenie monitora do Internetu i podgląd kamery przez aplikacje na telefonie.
Kolejny typ to wideodomofony z połączeniem magistralowym. Są one niezastąpione w przypadku, gdy mamy ograniczoną liczbę dostępnych przewodów, ponieważ umożliwiają podłączenie systemu na zaledwie dwóch żyłach (L+, L-). Pomiędzy stację bramową a monitor włączamy jeszcze zasilacz. Taki system pozwala otwierać drzwi bez użycia dodatkowych przewodów od zasilacza – stacja bramowa posiada wyjście na elektrozaczep, na które w momencie wciśnięcia przycisku podaje napięcie. Ze względu na ograniczoną wydajność prądową takiego systemu, dobrze jest zastosować rygiel niskoprądowy, pobierający maksymalnie 300 mA. Wideodomofony z systemem magistralowym posiadają także bardzo często czytnik RFID czy zamek kodowy. W porównaniu z systemem analogowym system magistralowy jest łatwiejszy w instalacji (tylko dwa kable do podłączenia) oraz mniej zawodny od strony instalacyjnej – jeżeli mamy podłączone przewody to wszystko działa bez zarzutu.
Ostatnim rodzajem systemu wideodomofonowego jest system cyfrowy, działający w sieci LAN. Połączenie pomiędzy stacją bramową a monitorem odbywa się za pomocą kabla UTP (skrętka komputerowa) lub bezprzewodowo – niektóre stacje bramowe wyposażone są w moduł Wi-Fi. Każdy z elementów systemu ma nadany adres IP, i wszystkie pracują w domowej sieci. Pozwala to na dostęp do Internetu oraz obsługę za pomocą aplikacji na telefonie czy komputerze.
Porównanie systemów stosowanych przy montażu widedomofonów
Systemy cyfrowe są zbudowane modułowo – możemy zastosować jako stację bramową sam przycisk z kamerą, jak również dołożyć zamek kodowy czy czytnik kart RFID. Systemy te są najbardziej złożone, jeżeli chodzi o konfigurację, ale również mają największe możliwości. Modułowość pozwala na zrealizowanie praktycznie każdej potrzeby klienta – możemy np. dołożyć dodatkowy przekaźnik do sterowania bramą wjazdową, a nawet dwiema. System cyfrowy można również zintegrować z systemem smart home lub alarmem czy monitoringiem.
Wszystkie zaprezentowane systemy są godne polecenia. Wybór konkretnego rodzaju zależy od kilku istotnych czynników wspomnianych wcześniej w tekście, czyli: rodzaju okablowania, możliwości czy zasobności portfela. W podjęciu decyzji może pomóc doświadczony instalator lub doradca – wystarczy krótka rozmowa oraz przedstawienie swoich potrzeb i możliwości.